Moja coreczka... Moja milosc... Moja radosc... Moje szczescie... Moje wszystko.... Kocham takie chwile! :) #mojacorka#mojamilosc#mojswiat#plaza#slonce#mama#macierzyństwo#instamama#mamaicorka#szczesliwa#rodzina

Wakacje… jak się przygotować na nieoczekiwane okoliczności?

Wakacje to czas wzmożonych wyjazdów zagranicznych. Większość z nich odbywa się w celach turystycznych. Ostatnie zakupy, kompletowanie garderoby czy pakowanie walizek spędza sen z powiek już kilka dni przed podróżą. Planujemy zaczerpnąć z życia to, co najlepsze, złapać najcieplejsze promienie słońca i wspominać te radosne chwile przez cały rok. Oczywistym jest fakt, że nikomu z nas nawet przez myśl nie przechodzi, że podczas wyjazdu wakacyjnego odwiedzi lekarza czy tym bardziej skorzysta z usług leczenia szpitalnego. Niestety życie pisze różne scenariusze. Warto przygotować się na nieoczekiwane okoliczności. Zwłaszcza, gdy w podróż wyjeżdżamy z dzieckiem. Obowiązkowym punktem wyjazdu jest wyrobienie karty EKUZ.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego  potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. EKUZ może zostać wydana tylko osobom, posiadającym prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi, w tym osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego. Korzystając z EKUZ za granicą należy pamiętać, że podlega się obowiązkom i korzysta się z praw państwa członkowskiego UE/EFTA na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Przed wizytą w danej przychodni warto sprawdzić, czy działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej tego państwa.

Wniosek o wydanie karty EKUZ znajduje się na stronie NFZ (KLIK).

Struktura wniosku jest bardzo przejrzysta, treść czytelna a samo wypełnienie nie trwa dłużej niż 5 minut.

MOŻLIWOŚCI ZŁOŻENIA WNIOSKU:

  • zeskanowanie i wysłanie mailem do oddziału wojewódzkiego NFZ;
  • wysłanie za pośrednictwem poczty lub faksem do oddziału lub jednej z delegatur NFZ;
  • wysłanie przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP;
  • osobiste dostarczenie do oddziału lub jednej z delegatur NFZ.

 

KARTA EKUZ JEST HONOROWANA W NASTĘPUJĄCYCH KRAJACH:
Karta honorowana jest w krajach takich jak: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.


JAK ODEBRAĆ KARTĘ EKUZ?

  • Osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ
  • Na poczcie (warunkiem jest zaznaczenie we wniosku przy sposobie odbioru karty opcji: „Przesłać pocztą na adres”)
  • Przez osobę upoważnioną

 Zabierając ze sobą kartę EKUZ, bez względu na to, czy podróż jest kilkudniowa czy kilkutygodniowa mamy gwarancję, że w sytuacji awaryjnej otrzymamy pomoc medyczną bez ponoszenia zbędnych kosztów. Warto poświęcić kilka chwil i stać się posiadaczem takiej karty, by bez stresu wyjechać w upragniony koniec świata.