DSCN7904

Dzisiejsza kobieto, kim jesteś?

Niby chcemy partnerskiego podziału zadań, a zanim facet weźmie mop, pucujemy całe mieszkanie.

Bo przecież zrobimy to lepiej, szybciej i dokładniej.

W dobie przewartościowania ról społecznych, wchodzenia płci pięknej w coraz to nowe obszary aktywności oraz wymagań stawianych kobietom przez otoczenie, warto zastanowić się nad ich miejscem we współczesnym świecie. Przełomowym okresem w życiu każdej kobiety jest moment, w którym zostaje matką. W  macierzyństwie, wyznaczonym przez naturę zawiera się esencja kobiecej roli społecznej. Rola kobiety-matki na przestrzeni lat ewaluowała.  Dziś, mylnym byłoby stwierdzenie, iż Matka Polka to typowa cierpiętnica, kobieta pełna wyrzeczeń. Dobrodziejstwa naszych czasów dają nam-matkom szerokie spektrum możliwości.  Od matki cywilizacji dostałyśmy w prezencie szereg ułatwień, których nie miały nasze babcie, a nawet mamy. Kim więc dziś jesteśmy? Jaki wizerunek kobiety-matki kreuje nasze społeczeństwo?

Stereotypowo upowszechniany jest patriarchalny model rodziny, gdzie bardzo wyraźnie jest przedstawiony podział ról, na to co męskie i żeńskie. Kobieta sprząta, pierze, prasuje. W babcinym fartuszku krząta się po kuchni, by ulepić pierożki. W wolnej chwili biegnie po zakupy, taszcząc tonę żywności na kolejny dzień. Niech rzuci kamieniem ta, która przynajmniej raz nie określiła „Matką Polką” zmęczonej kobiety z siatkami pełnymi zakupów spożywczych dla rodziny. Takiej, która poświęciła swoje życie kosztem życia dzieci i męża. Taki portret jest dość charakterystyczny dla kobiety polskiej. Ale rola Matki Polki ewoluuje. Dziś to nie jest tylko Pani z fartuszkiem lepiąca  pierogi. To jest ktoś kto w swej pracy domowej musi być  księgowa, lekarzem, kosmetyczką, mediatorem, psychologiem czy aktorem. Matka musi mieć na to wszystko czas i musi cały czas aktualizować swoją wiedzę i umiejętności nadążyć za dziećmi. Matka Polka jest teraz bardziej aktywna niż 20 lat temu i przejęła więcej odpowiedzialności od swojego męża czy życiowego partnera.

Dzisiejsza kobieta jest aktywna, ambitna i pewna siebie. Każda jest oryginalna, jest indywidualnością i posiada ogromne bogactwo wewnętrzne. Kobieta XXI wieku to kobieta świadoma swoich możliwości. To kobieta, która nie ma nic wspólnego z obrazem cierpiętnicy życiowej, która tak miłosiernie poświęciła się rodzinie, gdzieś po drodze gubiąc własną osobowość. Zaczarowanym ołówkiem wymazując swoje poglądy, spojrzenie na różne sprawy, pasje. Współczesna kobieta jest bardziej aktywna zawodowo, później zawiera małżeństwo i rodzi mniej dzieci, niż 20 lat temu.  Rano idzie do pracy, a po powrocie czeka na nią drugi, nieformalny etat: prowadzenie domu. Jest nie tylko matką, ale też kobietą sukcesu. Żyje inaczej niż jej przodkowie. Czy lepiej? Oceń sama.